Війна

Летять “Жигулі”. Чорні «Шахеди» замість вишневих «Шеві-нив» збиратимуть в ОЕЗ «Тольятті»

Цей матеріал швидше можна використати для Гааги, для майбутнього трибуналу над військовими злочинцями. Адже матерям, чиїх дітей вбили дрони за великим рахунком байдуже, де ці БЛА збирали. 

У Тольятті, у місцевій особливій економічній зоні (ОЕЗ), можуть побудувати ще один завод зі збирання іранських бойових дронів. Офіційно про це немає і на словах плани суто мирні. Група компаній «ЕФКО» – засновник підприємств, що виробляють безпілотники в Тольятті — вдає, що не має відношення до заводу. Доля ОЕЗ «Тольятті» дедалі більше нагадує долю аналогічної території в Алабузі. В обох проектах все починалося з міжнародного бізнесу зі світовими автогігантами GM і Volkswagen. Але тепер там збиратимуть дрони-камікадзе — смертоносні машини для війни в Україні. 

«До кінця [2023] року ми вже запускаємо корпуси. Ми розпочинаємо серійне виробництво гвинтів, двигунів, драйверів і польотних контролерів, перші тисячі FPV-дронів, перші сотні агродронів та дронів інших застосувань»,  заявив у коментарі «Російській газеті» генеральний директор компанії «Транспорт майбутнього» Юрій Козаренко.

Однак два джерела T-invariant, знайомі із ситуацією, стверджують, що замість багатопрофільного виробництва БПЛА буде «по суті тупе складання іранських безпілотників».

Про те, що мета запуску виробництва не лише цивільна, потенційно свідчить згадка першої тисячі FPV-дронів. FPV-дрони — дрони-камікадзе — один із найбільш використовуваних типів БПЛА на війні в Україні (ось, наприклад, докладний розбір).

FPV-дрони. Фото: телеграм-канал «Російський безпілотник»

Ось, як описує ситуацію Павло Лузін, запрошений науковий співробітник Школи Флетчера, Університет Тафтса, який днями опублікував доповідь «Russian Military Drones: Past, Present and Future of the UAV Industry».

«FPV»  це просто інтерфейс управління. Майже будь-який комерційний дрон з будь-яким інтерфейсом управління можна пристосувати до військового використання, що робиться. Але реальність у тому, що в Тольятті майже нічого не вироблятимуть. Там, по суті, буде кінцеве збирання з імпортних (китайських) комплектуючих. З того, що вони заявляють як власне виробництво, хіба що вуглепластикові корпуси та лопаті гвинтів можуть виготовлятися на місці з імпортної сировини. Заявляється своє виробництво електродвигунів  фікція »,  заявив T-invariant Павло Лузін.

На запитання, чи збиратимуть у Тольятті саме іранські «Шахеди» чи інші, Павло Лузін дає таке пояснення: «Це не важливо. У багатьох регіонах з 2022 року ми бачимо цей “адміністративний активізм”, коли регіональна влада відкриває приміщення (іноді прямо в торгових центрах) і спонсорує якісь групи людей, які займаються збиранням дронів з китайських компонентів, або просто пристосовують готові китайські дрони до військового використання. У цьому регіонали звітують нагору у тому, які вони “патріотичні патріоти”. Що стосується іранських дронів», — теж не важливо, де вони збираються в результаті. Там все обмежено виробничими можливостями самого Ірану, який робить і поставляє для них двигуни та інші комплектуючі»,  пояснює T-invariant Павло Лузін.

FPV-дрони. Фото: телеграм-канал «Російський безпілотник»

Чому дрони в Тольятті це не громадянський бізнес? Регуляторні обмеження

Ще одна причина, чому немає сенсу розвивати «громадянський» бізнес на БПЛА в Самарській області» — пряма заборона від росавіації на використання громадянських безпілотників у цьому регіоні саме через війну з Україною.

Ця заборона фактично знецінює експериментально-правовий режим (ЕПР) для Безпілотних Авіаційних Систем (БАС), запроваджений на 3 роки у Самарському регіоні. Хоча в компанії «Транспорт майбутнього» демонструють велику радість, що він в області введений, «але на практиці це поки що погано працює», стверджують авіаексперти. Вони неодноразово звертали увагу, що запроваджені експериментальні правові режими не виправдали очікувань у більшості регіонів в умовах заборони польотів дронів (через повномасштабне вторгнення Росії в Україну; українські дрони регулярно атакують російські міста).

Тобто громадянський комерційний ринок БПЛА  не тільки не прибутковий, але де-юре і де-факто заборонений бізнес в РФ.

І, нарешті, останній регуляторний «кіл», вбитий у комерційну неспроможність цього бізнесу на даний момент,  свіжа новація від Мінпромторгу РФ, яке підготувало єдиний реєстр розробників і виробників безпілотників (потрапляння в нього відкриває доступ до субсидій і держзамовлення). Так, до реєстру зможуть потрапити лише ті компанії, хто отримує від продажу безпілотників щонайменше 40% виручки. Це відсікає великі компанії з диверсифікованим бізнесом (наприклад, «ЕФКО»).

«У Росії будь-яка підприємницька активність вкрай врегульована. Треба не на окремі сектори дивитися, а на всю систему загалом. Через це, давно метастазуючі регулювання, ніякого розвитку в Росії не дає в жодній сфері доти, доки її нинішня політекономічна система існує. Треба тільки розуміти, що в умовах, коли бізнес притискається в частині інвестицій і стикається з зростаючими витратами в інших аспектах своєї діяльності, а приватним особам починають обмежувати або зовсім забороняти використання дронів для своїх потреб, військові та спецслужби залишаються єдиними клієнтами таких дронів. І це, до речі, служить гальмом для розвитку цього ринку»,  вважає Павло Лузін.

Фото: Особлива економічна зона

«Транспорт майбутнього» спробує вилетіти за кордон

Єдиний потенційно можливий «громадянський» варіант прибутковості для ТОВ «Транспорт майбутнього»  це експорт дронів з РФ до країн, де немає заборон на комерційну експлуатацію БАС, як зараз за фактом є в РФ.

І в листопаді 2023 року ТОВ «Транспорт майбутнього» перший такий крок зробило  підписало з індійською Sasaa Electronics Private Limited меморандум про наміри щодо створення спільного підприємства (СП) в Індії. Заявляється, що через кілька років воно випускатиме БПЛА для доставки вантажів та сільськогосподарського моніторингу на індійському ринку, висловив представник ТОВ «Транспорт майбутнього».

Це дуже логічний крок. По заводу в Тольятті виникає питання про ризики неповернення інвестицій»,  впевнений один з авіаекспертів, опитаних T-invariant.

«[Група компаній] “ЕФКО”, її засновники та менеджери — прагматичні люди, і навряд чи стали б по своїй волі вкладатися в явно неприбутковий бізнес, якщо тільки їм його не нав’язали зверху», — вважає ще один співрозмовник T-invariant, з ОЕЗ «Тольятті».

Оператор безпілотника. Фото: «Транспорт майбутнього»

«Все для СВО, але не Алабуга»

«Виробництво [дронів] у Жигулівській долині  це більше піар [губернатора Самарської області] Дмитра Азарова, його бажання вислужитися, показати начальству, що він не менший патріот, ніж [глава Татарстану] Рустам Мініханов і все зробить для СВО. Але з точки зору управлінських кадрів та інфраструктури це і близько не [ОЕЗ] Алабуга»,  розповідає T-invariant місцевий політолог на умовах анонімності.

Якщо проаналізувати виступи на федеральному рівні гендиректора компанії Козаренко, то він завжди особливо наголошує на ролі губернатора Азарова, і сам чиновник активно коментує цей проект (як і у випадку із заводом зі збирання дронів в ЕВЗ «Алабуга» завжди піариться раїс Татарстану Мініханов).

Нагадаємо, що в Алабузі вже рік збирають іранські «Шахеди», зокрема за допомогою неповнолітніх підлітків, які навчаються у місцевому коледжі «Алабуга-Політех». Про це спочатку у своїх двох розслідуваннях розповіло видання «Протокол» та розповідали з посиланням на дані розвідок іноземні ЗМІ. Як і в Алабузі, в Тольятті інформацію про виробництво бойових дронів ми дізнаємося від джерел, які просять про анонімність, і маємо інформацію в дуже скупому вигляді.

При цьому позиціонування виробництва зараз суто мирне: на презентації в Тольятті представники ТОВ «Транспорт майбутнього», місцева та регіональна влада, співробітники технопарку «Жигулівська долина» презентували проект у дусі довоєнного часу: дрон приносить піцу, і ось її вже дегустують тольяттські підлітки , чиї дані активно збирають одразу на місці та агітують їх навчатися на пілотів БПЛА.

Подростки изучают продукцию ГК «ЭФКО» на презентации в Тольятти. Фото: «Транспорт майбутнього»

Тиша навколо «Транспорту майбутнього»

Ще одне непряме свідчення того, що декларовані плани у «Транспорту майбутнього» розходяться з військовим сьогоденням  «бажання бенефіціарів бізнесу»  групи компаній «ЕФКО»  максимально зробити вигляд, що амбітна бізнес-імперія не має відношення до виробництва.

Так прес-секретар групи Ольга Ламок, отримавши повідомлення від T-invariant, спочатку написала, що «питання надіслати можете, але “ЕФКО” та “Транспорт майбутнього” офіційно не пов’язані», а потім, отримавши великий список питань, після тижневих роздумів відповіла, що у ЦК залишать усі питання без коментарів, включаючи питання про «першу тисячу FPV-дронів», про збирання іранських дронів на майданчику ОЕЗ та роботу на військові завдання.

Відмовилася від відповідей на відправлені запитання безпосередньо також прес-секретар ТОВ «Транспорт майбутнього» Катерина Євланова. Також не вдалося зв’язатися з виконавчим директором та співвласником ДК «ЕФКО» Сергієм Івановим, який дуже активно веде свій телеграм-канал. Він сам не відреагував на спроби T-invariant зв’язатися з ним у коментарях, не допомогла отримати його коментарі та Єва Заніна, вказана як контактна особа телеграм-каналу Сергія Іванова.

Дмитро Пєсков  спецпредставник Володимира Путіна з цифровізації (ліворуч) і Сергій Іванов  виконавчий директор і співвласник ДК «ЕФКО» (праворуч). Фото: телеграм-канал Сергія Іванова

Чому «ЕФКО» не говорить про дрони у Тольятті?

ДК «ЕФКО» та її топ-менеджмент не тільки взагалі не коментують те, що відбувається в Тольятті, а й старанно дистанціюються від своєї ролі засновника компаній, які будують виробництво в Тольятті (хоча це очевидно будь-кому, хто подивиться в базу СПАРК або шанує ЗМІ). Наприклад, Сергій Іванов у своєму каналі «Сергій Іванов з ЕФКО» жодного разу за весь час не згадав ні інвестиції у виробництво БПЛА в Тольятті, ні дві компанії «ТОВ Транспорт майбутнього» та ТОВ «Транспорт-майбутнього Самара», хоча переважна кількість постів професійної тематики стосується саме інноваційних напрямів діяльності ДК «ЕФКО» та їхнього інноваційного центру «Бірюч». А окрім дійсно різноманітного біотеху (опитані T-invariant вчені, які побували там, високо оцінили R&D потенціал центру) це і проектування БПЛА, про які дуже багато інформації як на сайті «ЕФКО», так і на сайті самого ІЦ «Бірюч», та й в каналі Іванова пости про дрони від ЕФКО, у тому числі самоіронічні, також зустрічалися).

Компанія робить все можливе, щоб підсвітити свою роль у біотех-індустрії. Буквально днями директор з інновацій «ЕФКО» Ростислав Ковалевський взяв участь у зустрічі Путіна з молодими вченими на Конгресі в Сочі. Ось він звітує, що досяг у Путіна схвалення щодо створення експертної ради з популяризації інноваційних продуктів (маючи на увазі саме біотех, на якому спеціалізується «ЕФКО»). Сергій Іванов регулярно розповідає про «їжу майбутнього» на найпрестижніших публічних майданчиках: у Сколковому чи під захоплені коментарі Германа Грефа на іншій конференції.

А ось свою роль у не менш, а насправді набагато важливішому та пріоритетному для Кремля та для Путіна особисто напрями зміцнення дронової могутності РФ «ЕФКО» сором’язливо (а може прагматично) приховує. Спробуємо зрозуміти чому.

«Секта» на майонезі

ДК «ЕФКО» відома всій країні соняшниковою олією та майонезом. HR-фахівцям і журналістам, що цікавляться, вона добре знайома своїм харизматичним і владним засновником, своєю нетрадиційною корпоративною політикою (деякі навіть вживають слово «секта» і в чомусь компанія Валерія Кустова навіть підігрує поголоску (див. текст Forbes ще від 2006 року). Іванов також кілька разів цю тему докладно і явно із задоволенням коментував, у тому числі зовсім недавно (див. пост «Чому ЕФКО називають сектою»).

Три опитані T-invariant керівники російських HR-компаній підтвердили, що про порядки та правила в ДК «ЕФКО» і зараз ходять найрізноманітніші чутки. Але ця тема вимагає окремого матеріалу, не зупинятися на ній докладно.

Відсторонитися від бойових дронів ДК «ЕФКО» хоче через активні бізнес-інтереси в ОАЕ, Єгипті та інших країнах Близького Сходу, Африки та інших макрорегіонів, вважають кілька співрозмовників T-invariant.

Крім того, через 1,5 роки з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, західні країни почали включати в списки санкцій основних вітчизняних постачальників бойових дронів для армії РФ. Почали з виробника «Ланцетів» (на початку листопада США і буквально вчора, 6 грудня  Великобританія). Очевидно, однією компанією санкції не обмежаться.

Цікаво для розуміння контексту і нинішня головна публічна особа компанії  Сергій Іванов. Гравець КВК у студентському минулому (виступав разом з Олександром Пушним), співзасновник компанії «Даурия Аероспейс» (головної «приватної космічної компанії» РФ часів т.зв. «медведівської модернізації»). За відгуками колишніх колег завжди був «православним патріотом» і сильно відрізнявся від другого творця «Даурії» Міхаїла Кокорича (увійшов до складу Антивоєнного комітету Росії). Кокорич прочитав повідомлення з проханнями T-invariant про коментарі у фейсбуці та телеграмі, але не відповів на них.

Юрій Козаренко (ліворуч від Путіна). Фото: ВК-група «ТОВ “Транспорт майбутнього Самара”»

Навіщо «Транспорту майбутнього» «афганець», герой Росії?

Гендиректором ТОВ «Транспорт майбутнього» та ТОВ «Транспорт майбутнього Самара» значиться Юрій Козаренко, виходець із ДК «ЕФКО» (див. його фейсбук та посаду у ВКонтакті), за повідомленнями ЗМІ, що змінив пост гендиректора ДЦ «Бірюч» на 90% акцій ТОВ «Транспорт майбутнього». Цікаво, що на кілька місяців гендиректором ТОВ «Транспорт майбутнього Самару» ставав Ігор Станкевич, колишній депутат Держдуми, самарський єдинорос, «герой Росії», учасник бойових дій в Афганістані та Чечні, який ніколи до цього не мав досвіду у бізнесі. Причина його відставки (реальна вона чи номінальна?) не уточнили, всі учасники подій від коментарів для T-invariant відмовилися.

При цьому інтереси ДК «ЕФКО» у цій сфері хоч і не надто публічні, але очевидні. Наприклад, в урядову комісію з питань розвитку безпілотних авіаційних систем входить Романцев В. А.  член ради директорів ЕФКО. ТОВ «Транспорт майбутнього» та фонд «Національної технологічної ініціативи» (НТІ) розпочали відбір стартапів у галузі безпілотних авіасистем (БАС).

Сергій Андрєєв (другий праворуч). Фото: «Транспорт майбутнього»

Безпілотна тиша

Всі, з ким зв’язувався в Тольятті (колишні та нинішні співробітники ОЕЗ, політики, журналісти та ін.) T-invariant, відмовлялися говорити про будівництво виробництва БПЛА навіть за умов анонімності. Не відповів на лист на особистий імейл і Сергій Андрєєв, гендиректор ОЕЗ «Тольятті», колишній мер Тольятті, у минулому член низки демократичних партій та соратник Михайла Прохорова щодо «Громадянської платформи».

Зрозуміти, чому всі уникають розмов про компанію, яка на презентації годує зібраних піцою з дрона і урочисто запускає БПЛА з ліками через Волгу, легше, якщо враховувати, що дві індустрії БПЛА: мирна і військова  у публічному полі існують, ніби не помічаючи друг друга.

Про повну смичку двох систем говорять вголос лише збурювачі спокою — Z-військкори та особливо завзяті активісти на місцях, які не приховують, що навчають дітей управлінню БПЛА для майбутніх завдань СВО та інших військових завдань.

Наприклад, Z-видання topwar.ru так резюмує у своєму дослідженні стану справ з FPV-дронами на фронті головну проблему: справа не стільки у кількості дронів, скільки у кількості навчених операторів БПЛА.

«Якщо зараз змахнути чарівною паличкою та надати фронту десятки тисяч російських БПЛА-камікадзе, у нас просто не знайдеться такої кількості операторів. А тим часом у ЗСУ на кожну бригаду планують цілу роту БПЛА, зокрема й FPV-формату. Це дозволить надалі атакувати позиції Російської армії роями дронів, що багатократно ускладнить оборону. На жаль, реальність в Україні така, що ворог навчається на своїх помилках та досвіді швидше»,  повідомляє видання.

Закінчується текст висновком, що в РФ занадто багато регуляторних обмежень як для нарощування кількості бойових дронів, так і для підготовки операторів.

Оператор FPV-дрону. Фото: телеграм-канал «Російський безпілотник»

Дрони замість авто, чорні «Шахеди» замість «шеві-нів»

Найважливіша схожість у двох збиральних виробництв іранських «Шахедів» в Алабузі і в Тольятті  це вимушений розворот місцевих ОЕЗ від мирної та творчої діяльності до суто військових завдань. Після того, як Путін 24 лютого 2022 року оголосив Україні і всьому світу війну, «Алабуга», яка раніше визнана найкращою в Європі ОЕЗ (за версією Financial Times), втратила своїх західних резидентів, які буквально в кілька днів зупинили будівництво та бізнес.

І тут, і там дрони-камікадзе збиратимуть на тому місці, де не сталося великого міжнародного спільного бізнесу. У Тольятті —з GM, а в Алабузі—з Volkswagen.

Там, де зараз планують збирати смертоносні дрони, мав виникнути завод другого покоління автомобілів Chevrolet Niva. Для реалізації цього проекту АТ «АвтоВАЗ» та американський GM створили ТОВ «Джей Ві Системз».

Після відходу GM із Росії реальним власником «Джей Ві Системз» з 2019 по 2022 рік був концерн Renault, але справа так і не зрушила з мертвої точки. І в листопаді 2021 року президент АТ «АвтоВАЗ» Ів Каракатзаніс навіть виступив із претензіями до російської влади щодо «неправомірних посягань на об’єкти нерухомості».

Нагадаємо, що перше СП автоконцерну GM та «АвтоВАЗа» було відкрито ще 2001 року: це була одна з перших ознак нового життя за раннього Володимира Путіна. Автомобілі, що випускаються на даному виробництві, в народі називали «шеві-нивами» (Chevrolet Niva).

Чорні «Шахеди». Фото: «УНІАН»

Довідка:

Чому в назві цього матеріалу «Шахеди» названі саме чорними? Наприкінці листопада 2023 року з’явилися повідомлення, що Росія почала застосовувати у нальотах на територію України нову модифікацію іранських дронів-камікадзе (російська назва — Герань). Тепер дрон, що фарбувався у світлі тони, пофарбований у чорний колір, повідомляє «УНІАН». Українські ЗМІ припускають, що завдяки новому кольору «Шахеди» можуть спробувати зробити непомітними для українських засобів ППО, оскільки ЗС РФ використовують їх в основному для нічних атак. А в народній свідомості продукція «АвтоВАЗу», у тому числі, запам’яталася і піснею «Вишнева дев’ятка» гурту «Комбінація» Олени Апіної (вийшла в 1993 році, альбом «Два шматочки ковбаски»).

Текст: Євген Насиров

  7.12.2023

, , , ,