Війна

Ректори «руського миру». Хто очолює університети на окупованих українських теренах

Хто вони – переконані патріоти, що наближали настання руського миру? Чи банальні пристосуванці, які скористалися ситуацією з меркантильною метою? T-invariant представляє результати дослідження біографій керівників вишів, що знаходяться на окупованих українських територіях: («ДНР», «ЛНР», Херсонська та Запорізька області).

У березні 2023 року 29 вишів на окупованих українських теренах перейшли у російську федеральну власність і віднесені до ведення Міносвіти РФ та профільних федеральних відомств. Тобто стали такими самими федеральними освітніми установами, як і інші російські університети. Значна частина з них працювала у так званих «ДНР» та «ЛНР» ще з 2014 року.

Головні новини про життя вчених під час війни, відео та інфографіка – у телеграм-каналі T-invariant. Підпишіться, щоби не пропустити.

З того часу один виш (Академія МВС ДНР) став філією Волгоградської академії МВС Росії, а «двійник» іншого (Херсонської морської академії) з’явився у Новоросійську. Переважна більшість вишів продовжує свою роботу: у них навчаються сотні тисяч студентів (в основному за рахунок російського бюджету), вони видають дипломи російського зразка і навіть одержують гранти на наукові дослідження. Але правила російської освіти не зовсім там діють: наприклад, немає прозорої системи держзакупівлі та обов’язкового для вступу ЄДІ.

Хто керує цими університетами? У цьому дослідженні ми вперше зібрали та проаналізували дані про всіх керівників російських університетів на окупованих українських територіях. Їх біографії в більшості випадків довелося відновлювати по крихтах, оскільки на сайтах університетів багато хто з них говорить про себе дуже стримано (якщо взагалі говорять). Але дещо ми можемо дізнатися про них із соціальних мереж, виписок із ЄДРЮО, аналізу наукометричних баз і навіть бази кримінальних справ української прокуратури (куди вони потрапляють як колаборанти).

Якщо коротко, то переважна кількість ректорів університетів на окупованих територіях — керівники другого ешелону тих самих ВНЗ, які погодилися очолити їх після евакуації законного українського керівництва. В основному це фахівці, невідомі в науковому світі, і, можна легко припустити, — кар’єристи, які скористалися ситуацією і говорять правильні слова.

Ректори «російського світу»: кількість наукових публікацій, індекс Хірша, наявність та відсутність вчених ступенів та інші дані дивіться тут.

Піратська територія

Окуповані Росією території, які в офіційній риториці називають «новими регіонами», – зона досконалого правового свавілля, яка вже багато років забезпечує російський ринок дипломами державного зразка та дисертаціями сумнівної якості, причому робить це майже виключно за рахунок російського бюджету.

Російська державна акредитація почала з’являтися у вузів «ДНР» і «ЛНР» ще 5-7 років тому — відтоді вони видають дипломи, що мають таку саму силу, як і дипломи інших російських університетів. Після початку повномасштабної війни (і ще до анексії цих територій) кожен із 29 вузів «нових регіонів» отримав куратора — звичайний російський університет. Цей «куратор» відповідає за перепідготовку викладачів із «нових територій» та навчання їх російським стандартам, а також видає випускникам російські дипломи. Тобто диплом Донського технічного університету (Ростов-на-Дону) 2022 року насправді цілком може означати, що його володар насправді навчався у Горлівці чи Маріуполі і не знайомий з жодним російським навчальним предметом. У 2023 році для університетів анексованих регіонів ухвалили особливі правила функціонування. Їх абітурієнтам до 2027 року можна не здавати ЄДІ та вступати до вузів «нових територій» на випробуваннях, що щадять (їх визначають самі вузи). Для студентів передбачено особливі правила державної підсумкової атестації: наприклад, російський диплом готові видавати всім, хто навчався у цих українських вишах, але не закінчив їх до 2022 року. Крім того, дипломи, видані в «ДНР» та «ЛНР» з 2014 до 2022 року автоматично визнаються російськими.

Офіційно встановлений п’ятирічний «особливий» правовий статус вищої освіти на «нових територіях» не заважає цим університетам отримувати звичайні російські субсидії. У цю «сіру зону» йдуть, мабуть, сотні мільярдів рублів. Це й гроші на «відновлення» зруйнованих університетів Маріуполя (скільки саме ніхто не знає: відкриті тендери там не проводяться). Це і непропорційно величезна кількість бюджетних місць (28,5 тисяч з 620,5 тисяч на всю Росію в 2023 році). Також сотні багатомільйонних наукових грантів (наприклад, на тему «Методи, моделі та інформаційні технології управління новими територіями РФ» для Херсонського технічного університету). У результаті ми отримаємо піратську територію, при цьому залиту бюджетними грошима. Це і є поле роботи всіх героїв цього дослідження.

Університети-близнюки

Переважна більшість російських університетів на окупованих територіях — це захоплені або 2014 року, або вже 2022 року українські університети. Винятків лише п’ять. Це Мелітопольський державний університет, створений у 2022 році на базі кількох українських вишів (у тому числі одного приватного), Донбаська аграрна академія (створена у 2016 році у стінах приватного економіко-гуманітарного інституту з його ж ректором на чолі) та профільні виші силових структур : Донбаський університет юстиції, Донецьке вище командне училище (воно існувало в Донецьку, але було закрито ще 1995 року) та Академія цивільного захисту МНС ДНР (щоправда, її фактично штучно виділили з місцевого технічного університету)

Що означає створені на базі захоплених українських університетів? У більшості випадків десь в Україні і зараз діє вивезений з окупованих територій університет-близнючок з такою самою назвою. За підрахунками українського уряду з 2014 року лише з Донбасу та Криму було вивезено 40 тисяч студентів та 3,5 тисячі викладачів: від Таврійського національного університету, який переїхав до Києва, до Луганського медичного університету у Рівному.

Звичайно, евакуювалися не всі: частина колективів залишилася на окупованих теренах. Звісно, ​​й ті, й інші вважають, що рятували студентів. І природно, що кожен із університетів-близнюків вважає саме себе єдино легальним правонаступником того, українського, який функціонував тут до 2014 чи 2022 року.

Ректор ДонНУЕТ Світлана Дрожжина на церемонії нагородження лауреатів премії “За покликом жіночого серця”. Фото: www.donetsk.kp.ru 

Викладацькі склади цих вишів періодично обмінюються заявами. Наприклад, ректор Донбаського університету економіки та торгівлі Світлана Дрожжина каже: «Моя команда — це ті, хто не поїхав у жодний Кривий Ріг». А український ректор Херсонської морської академії повідомляє urbi et orbi, що всі документи, видані російською Херсонською морською академією, не мають нічого спільного із документами про освіту.

Кар’єристи двох хвиль

Аналіз біографій ректорів російських університетів на українських територіях явно демонструє суттєву різницю між університетами, які функціонували в «народних республіках» ДНР та ЛНР з 2014 року, та новими, захопленими вже 2022 року. У перших команда складається вже з докторів наук, які вісім років тому захопили владу і не соромляться цього. У вузах, захоплених у 2022 році, керівники часто не позначені навіть на офіційних сайтах. Їхня скритність можна зрозуміти: відомо щонайменше про один замах на російського ректора на захоплених з 2022 року територіях.

Втім, спільного у них набагато більше, ніж різного. Насамперед переважна більшість ректорів цих вишів не керувала ними в Україні. Тобто, практично всі законні українські ректори цих університетів відмовилися співпрацювати з окупаційною владою. Є лише єдиний виняток — ректор Луганської державної академії культури і мистецтв Валерій Філліпов, який заснував та очолює цей виш з 2002 року.

Їхні портрети типові. Як правило, це 40-45-річні керівники другого ешелону (проректори, завідувачі кафедр, декани факультетів), які після евакуації законної адміністрації зробили швидку кар’єру. Середній вік ректорів на територіях, окупованих з 2014 року, – 58 років, а на окупованих з 2022 року – 48 років. Зрозуміло, що у «народних республіках» у владі у вишах прийшло вже й наступне покоління, але навіть там у половині (10 із 20) вишів ректори залишаються незмінними з 2014–2015 років.

У 90% випадків адміністративна команда університетів працювала в цих самих університетах – це не «варяги» і не окупанти, а зовсім звичайні викладачі та завідувачі кафедр того ж університету. Лише один із 29 ректорів університетів «нових територій» ніколи не обіймав у своєму виші жодних посад до призначення керівником — це Микола Тойвонен, який вирушив до Мелітопольського університету з посади проректора Санкт-Петербурзького економічного університету.

Микола Тойвонен — єдиний, хто до призначення ректором не мав відношення до місцевих вишів. Фото: mgu-mlt.ru 

 Університетські професори, які прийшли до влади на окупованих територіях, — вчені не першого і не другого ряду. Переважна більшість із них є профілі в російській наукометричній базі Elibrary, де вони показують помітну активність. Середня кількість публікацій у ректорів «першої хвилі» — 81 на людину (ректори «другої хвилі» значно скромніші: у них у середньому всього 14 публікацій на людину). При цьому середній індекс Хірша — лише 2,8 та 1,25 відповідно, незважаючи на те, що майже половина наших героїв — доктори наук.

 

Ми навіть приблизно розуміємо, як саме всі ці захоплення влади виглядали зсередини. Наприклад, у мережі є відео червня 2022 року, коли в Херсоні, щойно окупованому російською армією, зігнаному в аудиторії колективу Херсонської морської академії, представляють нового ректора Дмитра Круглого. Спочатку заступник голови «військово-цивільної адміністрації Херсонської області» Кирило Стремоусов (через півроку його вб’ють) розповідає викладачам, як їх пригнічувала українська націоналістична влада, а після цього Дмитро Круглий, що помітно хвилюється, тремтячим голосом розповідає, як він відновить взагалі все: і флот та академію.

Свої люди у силовиків та на контрактах

Із цього правила є лише два винятки: «варяги» з Росії очолюють або силові вузи, або вузи, куди вливались і вливаються «на відновлення» десятки мільярдів бюджетних грошей.

Так, у Донецькому вищому загальновійськовому командному училищі кадровий офіцер із Південного військового округу полковник Сергій Золотарьов змінив на посаді начальника полковника-ополченця ДНР Михайла Тихонова. Начальником Академії цивільного захисту МНС ДНР вже після російської анексії став співробітник Академії ДПС МНС Росії Михайло Кожевніков. Донецький державний університет юстиції очолив колишній начальник управління Мін’юсту РФ з ДНР Микита Нарижний (втім, раніше він працював у цьому університеті звичайним викладачем).

Такий самий принцип діє і щодо тих університетів, до яких вливаються величезні бюджетні гроші. Наприклад, у Приазовському технічному університеті Маріуполя (де лише за літо 2023 року було фактично заново відбудовано 6,5 тисячі квадратних метрів будівель) при місцевому ректорі Ігорі Кущенку працює проректором з адміністративно-господарської роботи В’ячеслав Пудовиков, який має будівельний бізнес у Криму.

Нарешті, є поодинокі, але унікальні за своєю красою випадки. Так, тимчасово виконуючий обов’язки ректора Луганської академії внутрішніх справ зараз працює Максим Коробкін — проросійський молодіжний активіст із Луганська, який поєднує свою посаду з іншою важливою державною посадою – «міністра освіти та науки» Харківської області в російській окупаційній адміністрації.

Ідеалісти чи пристосуванці?

Чому вчені та викладачі йдуть на співпрацю з окупаційною владою? Ректори університетів на окупованих територіях мають досить типову біографію. Вони, як правило, розпочинали свою кар’єру в тому самому виші, який очолюють зараз, викладачем або дрібним адміністративним співробітником. У 1990-ті ті, хто успішніше, брали участь у всіх можливих західних стажуваннях (що фінансуються від DAAD до фонду «Відкрите суспільство»). Після російської окупації змінили риторику і стали затятими патріотами «російського світу». Наприклад, ректор Луганського педуніверситету Жанна Марфіна в інтерв’ю від 22 лютого 2022 року дякувала Росії за евакуацію населення: «ми вдячні Російській Федерації за допомогу та підтримку у розміщенні мешканців наших республік. Евакуація населення проходить безболісно та злагоджено. Це вкотре доводить, що ми один народ!».

Ректор ЛДПУ Жанна Марфіна. Фото: russkiymir.ru  

У цьому серед них є й переконані прибічники Росії. Наприклад, викладач Тетяна Томіліна, звільнена з Херсонського педуніверситету у 2015 році за носіння вже забороненої на той час в Україні Георгіївської стрічки, у 2022 році стала першим проросійським ректором цього ж вишу. «10 років тому Тетяна Юріївна практично сама стала проти фашизму в Україні. Її позбавили посади, але не зламали», — говорив про неї секретар Херсонського регіонального осередку «Єдиної Росії» Ігор Кастюкевич. Тепер Томіліна – голова обласної Думи Херсонської області.

Ректор Азовського педуніверситету Катерина Степанюк у всіх своїх виступах пишається, що живе в Росії та бажає «захисникам вітчизни якнайшвидшого повернення з перемогою». І розповідає про «нацистські ідеї» колишньої української влади та тривалого очікування «звільнення від київського режиму»: «Коли трапилися події у 2014 році, і було проголошено українською владою шанування героїв «Небесної сотні», до нас до педагогічного вузу прийшли рекомендації про те, що необхідно шанувати пам’ять цих псевдогероїв. Я свого часу працювала заступником декана з виховної роботи та дуже добре знаю, як відстежувалася наявність усіх таких заходів у календарному плані. Це було дуже жорстко».

Є також кілька історій, які досить складно зрозуміти з якихось загальноприйнятих позицій. Ректор Приазовського технічного університету в Маріуполі Ігор Кущенко на відкритті «відновлених» корпусів вишу у вересні 2023 року дякував Росії за нові об’єкти, між тим розповідаючи, що у дворі його університету під час російської блокади був цвинтар і практично з гордістю демонстрував написи у підвалах університету, ховаючись від російських бомб. Аналогічну історію розповідала і проректор Маріупольського державного університету Ірина Вялкова, яка майже два місяці провела у підвалі свого будинку під російськими бомбардуваннями: «Ми розкопували розвалювання нашого будинку, щось знаходили у перервах між обстрілами». Проте і вона дякує російському уряду за «відновлений» університет.

Ректор Приазовського технічного університету у Маріуполі Ігор Кущенко. Фото: pstu.su 

Ректор Донецького державного медичного університету Григорій Ігнатенко на першій сторінці свого сайту повідомляє, що він одночасно пишається членством у Національній академії медичних наук України та зіркою «Героя праці ДНР». Важко зрозуміти, чому доктор наук не бачить протиріччя у перерахуванні цих звань буквально через кому.

Текст: Сергій Чернишов, кандидат історичних наук, науковий співробітник Рурського університету в Бохумі

  24.06.2024